Tracking Pixel

Jefferson Community College Website

Annual Awards Ceremony held at JCC

Jefferson Community College (JCC) honored students, faculty and staff at the College’s Annual Awards Ceremony held on Thursday, April 28, 2016.  Students were honored for overall excellence and faculty members were recognized in specific categories. Awards were presented by the JCC Liberal Arts Division; Mathematics, Science, Technology, Health and Business Division; Enrollment Management and Student Life (EMSL) Division; and the Faculty Association.

For the second consecutive year, JCC’s cosplay club received the Outstanding Club of the Year award.

Those with (#) following their names received more than one award.

Student honorees are:  

Adams Center    
Cayla M. Ross, Outstanding Graduating Student in EMSL Award
Austin K. Ryan, Nathaniel Townsend Promising Writers Award
    
Alexandria Bay    
Kurstyn M. Macaulay, Outstanding Physical Education Student Award
    
Black River    
Logan M. Eddy, Looseleaf Law Certificate of Recognition
    
Brownville    
Deleha N. Decker(#), Outstanding Accounting Student, A.A.S. Award and Faculty Association Outstanding Student Award
    
Calcium    
Daniel S. Akens, Outstanding Paramedic Student Award
    
Carthage    
Sarah R. Mono, Outstanding Office Technologies Student Award
Victor Lee, Outstanding Student Government Assembly Member Award

Castorland    
Kurt L. Dubay, Outstanding Science Student Award
Melissa A. Hunt, West Publishing Outstanding Paralegal Student Award
    
Chaumont    
Korine J. Clark, Outstanding Criminal Justice Student Award
Erica L. Orvis, Outstanding Zoo Technology Student Award
    
Clayton    
Donavan P. Hartwell(#), Promise Award for Business and Promise Award for Mathematics and Science
Morgan H. Knapp, Outstanding Early Childhood Student Award
    
Evans Mills    
Aliza M. Canell, Outstanding Accounting Student, A.S. Award
Phuc Vo, Outstanding Music Student Award
    
Felts Mills    
Raymond Hirst, Outstanding First Year Student in EMSL Award
    
Fort Drum    
Myraida Newsom, West Publishing Outstanding Paralegal Student Award
    
Lowville    
Derin R. Coates, Outstanding Computer Information Technology Student Award
Megan E. Hill, Outstanding Early Childhood Student Award
Jesse M. Quiriarte, Outstanding Engineering Student Award
    
Mannsville    
Jacob R. Boenning, David R. Reid Outstanding English Student Award
Amy B. Johnson, Outstanding Business Student, A.S. Award
    
Philadelphia    
Davina A. Harris, Outstanding Hospitality and Tourism Student Award
    
Pulaski    
Jonmarie T. Fravor, Promise Award for Mathematics and Science
Aaron T. Liszewski, Outstanding Chemical Dependency Student Award
    
Rodman    
Christopher R. King, Outstanding Computer Science Student Award
    
Sackets Harbor    
Laura A. Grohn, Outstanding Business Student, A.A.S. Award
    
Theresa    
Michael E. Pitts, SUNY Chancellor's Award for Academic Excellence
   
Watertown    
Cailey M. Burrows(#), Outstanding Allied Health Student and SUNY Chancellor's Award for Academic Excellence
Patrick L. Crane, Outstanding College Honors Student
Megan V. Donato(#), Outstanding Engineering Student Award and Outstanding Mathematics Student Award
Jessica L. Goutremout, Outstanding Human Services Student Award
Lauren D. Kent, Promise Award for Mathematics and Science
Amber M. Lobdell, Outstanding Chemical Dependency Student Award
Mark A. Patrick, All USA Academic Team Award
Kouma S. Semenya, All USA Academic Team Award
Douglas M. Winter, Outstanding Art Student Award
    
Westport    
Tyrel Tryon, Outstanding Fire Protection Student Award
    
Woodville    
Kristin A. VanBrocklin(#), Outstanding Liberal Arts Student Award and Faculty Association Outstanding Student Award

Faculty / Staff honorees are:  

Outstanding Club Advisor of the Year -
Dawn M. Robinson of Theresa and Irene S. Wilder of Watertown, advisors of the Business/H.A.T. Club

Thomas W. Myers Award for Co-curricular Service -
Pamela Kaus of Sackets Harbor, Assistant Professor of Human Services

PTK Outstanding Full-time Faculty Member of the Year Award -
Dawn M. Robinson of Theresa, Assistant Professor of Business

PTK Outstanding Part-time Faculty Member of the Year Award -
Peter J. Southcott of Watertown, Social Sciences Adjunct Instructor